İçmimarlar haklarını istiyor! #icmimarlarinhakkiniverin Detaylı bilgi için tıklayınız.
You Are Here: Home » Tasarım İncelemeleri » İç Mekanda Dekoratif Aydınlatma

İç Mekanda Dekoratif Aydınlatma

Dekoratif aydınlatma tüm mekan algısını tamamen değiştirebilecek güce sahip bir tasarım yaklaşımı. Bu yolla farklı ışık oyunları ve görsel illüzyonlar yaratmak mümkün. Renkli LED ya da halojenler, fenerler, heykel görünümlü ışıklıklar ve kinetik sistemler ise bu tür aydınlatmaya verilebilecek örneklerden sadece birkaçı.

62_02

 

Dekoratif aydınlatma, mum ışığı gibi çok basit aydınlatma araçları kullanılarak yapılabileceği gibi son teknolojiyle donatılmış sistemlerle de oluşturulabilmekte. Bu konuda en popüler tasarım yaklaşımı ise çok yönlülüğü ve güçlü etkisinden dolayı LED ışık kullanılması. LED’ e alternatif olarak halojenler de iç mekan tasarımında aynı amaçla tercih edilebilmekte. Renkli ışık elde etmenin bir başka yolu ise yarı saydam renk filitreli ışıklıklar kullanılması. Bu tür aydınlatmalar özellikle beyazın hakim olduğu mekanlarda çok daha etkili. Nedeni ise beyazın, ışığın rengini en güzel biçimde ve değişikliğe uğratmadan yansıtması.

colorful-interior-lighting-design

Işık kaynağının rengi, çevresindeki nesne ve yüzeylerin farklı algılanmasına neden olabilmekte. Ayrıca mekan içerisindeki gerçek renklerin güçlü ya da zayıf görünmesinde de önemli bir etkiye sahip. Örneğin gerçekte kırmızı olan bir cisim mavi ışık altında siyah, kırmızı ışık altında ise canlı kırmızı görünmekte. Bu nedenle tasarımcının ışığın rengini belirlerken dikkatli tercihlerde bulunması istenilen görsel etkinin yaratılabilmesinde son derece önemli.

171111868_6877b5d9f5

Dekoratif aydınlatma araçlarından bir diğeri ise fenerler. Fenerlerde ışık kaynağı, geçirgen ya da yarı geçirgen bir malzemeyle tamamen kaplanmakta. Bu malzeme renkli ya da desenli olduğunda fener, mekan içerisinde dikkat çekici bir tasarım ögesine dönüşmekte. Çok farklı boyutlarda ve formlarda üretiliyor olmaları ise tasarımcı için bir avantaj. Genellikle tavana asılan türleri tercih edilmesine rağmen mekanın bir köşesine konulabilenleri de mevcut. Bu tür dekoratif aydınlatma elemanlarının özellikle giriş holü ve koridorlarda genel aydınlatma; yaşam odası ve çalışma odası gibi mekanlarda ise bölgesel aydınlatma amaçlı kullanılması ideal.

Yilbasi-icin-Yepyeni-Dekoratif-Aydinlatma__71002517_0

Bir diğer tasarım aracı olan kinetik aydınlatmada ise ışık sürekli hareket etmekte. Mum ışığı buna verilebilecek en klasik ve güzel örneklerden biri. Günümüzde bu görüş esas alınarak çok farklı aydınlatma elemanları tasarlanmakta. Yakuza Lou’ nun, Plug Lighting isimli tasarımı kinetik aydınlatmaya verilebilecek en güzel örneklerden biri. Modern mekanlarda programlanabilir kinetik ışık sistemleriyle duvar ya da tavanda değişen renk ve ışık-gölge oyunları yapılarak farklı dokular elde edilebilmekte. Ayrıca ışık kaynağının bizzat kendisinin rengi ve şiddetinde farklılıklar yaratılarak da dekoratif aydınlatma oluşturulabilmekte

dekoratif-aydinlatma-spa

You Fade to light bw (Kopyala)(1)

 

homey-green-cafe-design-970x727

duvar-aydinlatma8

Belirli bir bölgeyi vurgulamak amacıyla kullanılan noktasal ışık ise 20. yüzyıl modernist tasarım anlayışının en popüler dekoratif aydınlatma biçimlerinden biri. Bu tür ışık kaynakları genellikle aksesuarların ya da belirli bir yüzeyin aydınlatılmasında kullanılmakta. Noktasal aydınlatmada en çok tercih edilen ışık kaynağı spot. Spotun montajı sıva altı ya da sıva üstü yapılabilmekte. Sıva üstü tipindekiler sabit olabilecekleri gibi dirsekli ya da germe sistemli de üretilebilmekte. Bunlar içerisinde özellikle germe sistemliler farklı yönlerde hareket ettirilerek istenilen bölgeyi kolaylıkla aydınlatabildikleri için daha işlevsel.

simple-and-white-cafe-desig-970x502

05_13_01

Işık kaynağının rengi, şiddeti ve yayınım biçiminden tamemen bağımsız olarak sadece formu farklı olan bir aydınlatma elemanıyla da mekan heyecan verici kılınabilmekte. Örneğin, yaşam odasındaki büyük ve heybetli bir avize genel atmosferi tamamen değiştirebilecek güçte olabilir. Bu tür aydınlatma elemanlarının seçiminde en önemli kriter ise kendi boyutlarıyla mekanın boyutları arasında doğru  ilişkinin kurulması. Örneğin büyük bir mekan içerisinde küçük bir avize orantısız görünerek rahatsız edici olabilir. Ayrıca bu haliyle algılanamaz. Bu durumda aynı avizeden birden fazla ve uygun aralıklarda asılarak görsel dengenin sağlanması gerekir.

Pirinç-Tavan-Aydınlatma-Avize-374x500

Geleneksel, geniş ve süslü kollu avizeler genellikle ağır ve klasik mekanlar için ideal. Bu gün bu tür avizeler yeniden yorumlanarak çağdaş malzemelerle üretilmekte. Hatta bazılarına mum görünümlü ampuller bile konulmakta. Modern tarzda tasarlanmış olanlar ise metal, seramik, plastik, cam gibi çok farklı malzemelerden elde edilmekte ve yalın çizgileriyle dikkat çekmekte.

5262622

 

Dekoratif aydınlatmanın bir diğer biçimi olan heykelsi aydınlatma; Antonio Citterio, Jasper Morrison, Tom Dixon ve Sharon Marston gibi yaratıcı tasarımcılar tarafından etkin şekilde kullanılmakta. Örneğin tek başına ya da çok sayıda yanyana getirilmiş bodur zemin aydınlatmaları, vazo görünümlü ışık kaynakları bu tür aydınlatmalara verilebilecek örneklerden sadece bir kaçı 

hedef_aydinlatma_dekor_lukas_peet_sarkit_02

 

 

dekoratif-aydinlatma-5

 

 

hedef_aydınlatma_sarkıt_led_02hedef_aydınlatma_sarkıt_led_03

 

 

 

Heykelsi aydınlatmada çoğunlukla modern tasarımlı mekanlarda çağdaş malzemeler kullanılarak zemin, masa ya da tavan ışıklıklarında geleneksel formlara karşı çıkan farklı tasarımlara gidilmekte. Bu tür uygulamalar için özellikle prandina örgü biçimli polyester cinsi bir kumaş değişik geometrilerdeki metal çerçevelere gerilerek aydınlatma elemanları yapılmakta. Ayrıca metal malzemeler kullanılarak doğal çevreye ait ağaç, hayvan ve çiçek gibi nesnelerin model alındığı değişik aydınlatma elemanları da üretilmekte ve bunlar yaydıkları ışıktan daha çok kendi formlarıyla mekanın görsel değerini artırmakta.

cilgin-aydinlatma-modelleri8

Fiberoptik aydınlatma teknolojisi ise diğer dekoratif aydınlatma sistemlerinden oldukça farklı ve uygulama alanları sınırsız denilebilecek kadar çok. Fiberoptik kablolar elektrik taşımadıkları için banyo gibi ıslak mekanlara da güvenle uygulanabilmekte. Fiberoptik ışık kaynaklarının içerisine diskler yerleştirilerek renk değişimi, pırıltı, ışıma, solma ve donuklaşma efektleri yaratılmakta. Ayrıca çok uçlu olanlarla tavan ya da duvar yüzeylerinde yıldız etkisi yaratılabilmekte

luminairecouloirhotelduchateaudevaite

 

Fiberoptik aydınlatma tesisatı uygulanacağı yere sabitlenerek döşenmekte. Bu şekilde noktasal aydınlatma elemanları duvar ya da tavanın içerisine gizlenerek ancak ışık açıldığında görünmekte. Bu şekilde çok sayıda yıldız, manuel ya da bağımsız programlı sistemler sayesinde kontrol edilerek renk değişim ya da yanıp sönme efekti ve küçüklü büyüklü yıldız efekti eklenerek büyüleyici mekanlar yaratılabilmekte. 

app_interior_design_lighting_01

Fiberoptik aydınlatmalar eğlenceli tasarımlar yapılmasında da önemli bir araç. Özellikle çocuk odaları bu tür uygulamalar için ideal. Örneğin beyaz renkte boyanmış bir duvarın, fiberoptik ışık kaynaklarıyla farklı zamanlarda değişik renklerde görünmesi sağlanabilmekte ya da aynı duvarda yumuşak geçişlerle yanıp sönen ışıklı yüzeyler oluşturulabilmek.

sushicafe_avenida_cafe_restoran_aydinlatma_01

brightInteriors01

Kaynaklar

[1] Conran, T. (2003). The Ultimate House Book, Conran Octopus Limited, London.

[2] Ansa Teknik. (2011). Fiber Optik Aydınlatma Sistemleri, <http://ansateknik.com/fiberoptik.html><http://www.karamikotomasyon.com/fiber-optik-aydinlatma.html>   Yrd.Doç.Dr. D. A. Yazıcıoğlu

 Etiketler: , ,

Yazar Hakkında

Number of Entries : 484

Yorumlar (2)

Yorum Yapın:


© 2008 Powered By Parlak Ventures, Timgrubu.com

Scroll to top